Microsoft, Nokia'yı satın aldı

Yazdır PDF

nokia-microsoftBir süredir kamuoyunu meşgul eden iddialar gerçek oldu ve Microsoft, Nokia'nın telefon birimini satın aldığını açıkladı.

Microsoft, Nokia'nın cihazlar ve servisler (cep telefonu üreten birim) birimini satın aldığını açıkladı. Toplamda 14.5 milyar lira (7.2 milyar dolar) değerindeki anlaşma sonucu Microsoft, Nokia'nın bu biriminin tamamına sahip oldu.

İlk ve önde gelen telefon üreticilerinden olan Nokia, 5.44 milyar Euro nakit ödeme ile Microsoft’un oldu. Microsoft’tan yapılan açıklamaya göre Nokia’nın tüm cihaz ve servis işletmesi, patent hakları ve Nokia harita servisi yapılan anlaşma ile el değiştirerek Microsoft’a satıldı. Ödemenin yapılabilmesi için Microsoft’un denizaşırı nakit rezervlerini kullanacağı gelen haberler arasında. Akıllı telefon pazarında Lumia modeliyle belli bir pay edinen Nokia’nın Microsoft’a geçmesiyle yazılım devi şirketin Pazar payını ve kârını büyütme hızında bir artış olması bekleniyor.

Ödeme gerçekleştikten sonra Nokia CEO’su Stephen Elop, Jo Harlow, Juha Putkiranta ve Chris Weber gibi bazı Nokia yöneticilerinin Microsoft’a transfer edileceği gelen haberler arasında. Toplamda 32.000 çalışanın Nokia’dan Microsoft’a transfer olması bekleniyor. Microsoft çalışanlarına gönderilen bir e-postada Microsoft CEO’su Steve Ballmer, Elop’un Nokia çalışanlarıyla genişletilmiş ‘Cihazlar Takımı’nı yöneteceğini söylüyor.

Microsoft'un ezeli rakibi Apple'ın ise bu atağa karşı nasıl tepki vereceği merak konusu oldu.

Twitter

Sosyal Ağlar

Paylaşın:

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün78
mod_vvisit_counterDün196
mod_vvisit_counterBu Hafta773
mod_vvisit_counterGeçen Hafta939
mod_vvisit_counterBu Ay2677
mod_vvisit_counterGeçen Ay4586
mod_vvisit_counterToplam339812
PATHWAY_MSG   Anasayfa
| + - | RTL - LTR