Siber Hırsızların Yeni Hedefi Çocuk Oyunları

Yazdır PDF

cocuk_oyunYöntemlerini her geçen gün geliştiren siber suçlular, virüs bulaştırmak ve gelir elde etmek için çocukları hedef aldı.


Yetişkinler için tasarlanmasına karşın akıllı telefonlar ve tabletler, eğlenceli ve çok yönlü içerikleriyle çocuklar tarafından büyük ilgi görüyor. Hem okul hem de okul öncesi dönemine yönelik, okumayı -yazmayı henüz öğrenmiş çocuklar için hazırlanan pek çok uygulama var. Ancak bu uygulamaların bir bölümü göründüğü kadar masum değil. Çocukların ilgisinden faydalanmaya  çalışan siber suçlular, pek çok uygulamaya virüs ve truva atı gibi zararlı yazılımlar yüklemiş durumda.

Ücretli numaralara mesaj atıyor

Söz konusu yazılımlar özellikle truva atları, telefondaki özel bilgileri silebiliyor veya kullanıcı farkında olmadan başka bir yere gönderebiliyor. ESET Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Alev Akkoyunlu, telefon ve tabletlere yönelik zararlı yazılımların oldukça sinsi olabileceğini söyledi. Akkoyunlu: “Truva atı bulaşmış sahte uygulamalarla telefonunuz, siz farkında olmadan ücretli numuralara SMS atabiliyor. Ay sonunda yüksek fatura ile karşılaşır ve başkalarına da haylı para kazandırmış olabilirsiniz“ bilgisini paylaştı.

Çocuklar, ücretli uygulamalar indiriyor

Mobil cihazların çocuklar tarafından kullanılıyor olmasının bir riskli tarafı da   çocukların farkında olmadan ücretli uygulamalar indirmeleri veya uygulama içi ücretli aşamaları geçerek, yüksek faturaya yol açmaları.

Dijital bilinçlenme aileden başlamalı

Alev Akkoyunlu, hayatımızda çok önemli cihazlar haline gelen akıllı telefon ve tabletlerin kullanımı konusunda özellikle ebeveynlerin bilinçlenmesi gerektiğini söyledi: “Özellikle okul çağı öncesi çocukları, bu cihazlarla uzun süre yanlız bırakılmamalı. Ebeveynler de bu dünyaya dahil olmalı ve çocuklarla birlikte öğrenerek sınırları çizmeli.“

Tek başına savaşamazsınız!

“Akıll telefonlara ve tabletlere yönelik uygulamaları sadece Google Play, Apple Store gibi resmi marketlerinden yükleyin“ açıklamasını yapan Alev Akkoyunlu, “Mobil cihazlara yönelik tehditlerle tek başına savaşamazsınız. Ailenizi, çocuklarınızı korumak için bu platformlara uygun güvenlik teknolojileri var. Mutlaka bir mobil güvenlik yazılımı kullanın. Ne yazık ki, akıllı telefon ve tabletlere yönelik antivirüs yazılımı kullanım alışkanlığı henüz yetersiz. Bu durum, mobil cihazları siber suçlular açısından ayrıca cazip hale getiriyor. Android tablet ve akıllı telefonları korumak için antivirüs programlarını uygulama mağazalarından indirebilirsiniz.

Zaman

Twitter

Sosyal Ağlar

Paylaşın:

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün84
mod_vvisit_counterDün96
mod_vvisit_counterBu Hafta84
mod_vvisit_counterGeçen Hafta724
mod_vvisit_counterBu Ay2102
mod_vvisit_counterGeçen Ay4072
mod_vvisit_counterToplam343397
PATHWAY_MSG   Anasayfa
| + - | RTL - LTR