PMP nedir ve nasıl olunur ?

Yazdır PDF

sap_pmi_nedir
PMI Project Management Instute tarafından ortaya konulan proje yönetimi için dünya çapında kabul görmüş olan Amerikan menşeili bir sertifika/ unvandır.

 

 

Bu sınavı alabilmek için PMBOK Project Management Body of Knowledge(Şu an itibari ile 4. versiyonu bulunmaktadır) isimli bir kitap vardır. Bu kitap ile PMI’yın proje yönetimi yaklaşımındaki temel süreç ve fonksiyonları ayrıntılı olarak anlatılmaktadır. PMP olmak isteyen bir kişi için PMBOK temel olan kaynaktır. Ayrıca bu konu ile ilgili olarak yardımcı bir çok kitap vardır ancak en çok kullanılan yardımcı kitap Rita Mulcahy PMP Exem Prep kitabıdir.


PMBOK sadece bu sertifikayı almak istiyenler için değil. Proje yönetimi konusunda bakış açısını kazanmak isteyen herkes tarafından incelenebilir. Bu kitabın geçtiğimiz günlerden Türkçe versiyonu çıktı. Kitabı incelediğim zaman İngilizce versiyonu kadar ayrıntılı olarak anlatılmadığını gördüm.

PMP olmak için bazı ön şartlarda gerekli eğer lise mezunu isenize 7500 saat proje yönetimi deneyimi, eğer üniversite mezunu iseniz 4500 saat proje deneyimine ihtiyaç var.Ayrıca 35 saat PMI’ya kayıt olmuş bir eğitim kurumundan PMP eğitimi alınması gerekli.

Sınavada ise toplam 200 soru soruluyor ancak 175 tanesi üzerinden değerlendiriliyor. Siz hangi 25 sorunun geçersiz olduğunu bilmiyorsunuz. Sınav süresi oldukça uzun. 4 saat kadar sürüyor.

Mehmet Targün

Twitter

Sosyal Ağlar

Paylaşın:

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün84
mod_vvisit_counterDün96
mod_vvisit_counterBu Hafta84
mod_vvisit_counterGeçen Hafta724
mod_vvisit_counterBu Ay2102
mod_vvisit_counterGeçen Ay4072
mod_vvisit_counterToplam343397
PATHWAY_MSG   Anasayfa
| + - | RTL - LTR