Bilgisayar Mühendisliği Nedir?

Yazdır PDF

ceBilgisayar Mühendisliği Nedir?

 

Öncelikli bir mühendislik dalıdır ve bu bölümü kazanan veya okumayı düşünen insanların bunun bilincinde olması gerekir. Mühendislik bilimsel ve matematiksel verileri kullanarak insanlara faydalı ürünler ortaya çıkarmaya uğraş veren bilim dalıdır. Bu nedenle matematiksel zeka gerektirmektedir. Hızlı ve hatasıza yakın sonuçlar elde etmeye çalışır. Bilgisayar Mühendisliği, bilgisayar ve ilgili cihazların tasarımı, üretimi, işletimi ve bakımı ile ilgili mühendislik dalıdır.

Bilgisayar günümüzde, günlük yaşantının hemen her tarafına girmiş bulunmaktadır. Üretimden öğretime, yazı yazmaktan çizim yapmaya, bankalardan fabrikalara, çamaşır makinalarından telefon santrallarına kadar hayatın her alanında kullanılmaktadır.

 

 

Bu olgu bilgisayar devrimi olarak adlandırılmaktadır. Örneğin, bilgisayar grafiği, uydulardan alınan fotoğrafların işlenmesinden beyin tomografrafisi resimlerinin analizine, mimari çizim, mühendislik tasarımı ve iş grafiklerinin üretilmesine kadar bir çok alanda; robotlar, otomobil fabrikalarında kaynak ve boya gibi insanların yapamayacağı veya yapmaları zararlı olan işlerin yapımında; bilgisayarlara dayalı kontrol sistemleri, taşımacılıkta hızlı ulaşım sistemlerinin denetiminden uçakların uçuş kontrolüne, otomobillerin yakıt tüketimi ve hız kontrolüne kadar bir çok alanda kullanılmaktadır. Bu uygulamalarda bilgisayar karşımıza yanlızca bilgisayar olarak değil telefon santrali, bankamatik makinesi, süpermarket kasiyeri gibi birçok değişik, şekillerde çıkmaktadır.

 

Bu ürünlerin bilgisayar ile ilişkisi bilgisayarın kalbi diyebileceğimiz ve mikroişlemci veya mikrokontrolör olarak adlandırılan bileşenden ileri geldiği için bu ürünler mikroişlemci temelli ürünler olarakta adlandırılmaktadır. Bilgisayar devrimi hala devam etmekte olduğundan, bitmemiş devrim olarakta adlandırılmaktadır. Bu devrimin en önemli belirteci olarakta müthiş eleman açığı gösterilmektedir. Bu açığın kolay kolay kapanmayacağı kabul edilmektedir.


Bilgisayarın ana bileşenleri bilgisayar donanımı ve bilgisayar yazılımıdır. Donanım, bilgisayarın elektronik, mekanik ve elektromekanik bileşenleridir. Yazılım ise bilgisayarın herhangi bir işi nasıl yapacağını belirten komutlar bütünüdür. Yazılım, sistem yazılımı ve uygulama yazılımı olarak ikiye ayrılır.

Sistem yazılımı, dışarıdan bilgi okuma ve yazma, programa dilindeki bir programın makine diline çevrilmesi gibi bilgisayarın kendi ana fonksiyonlarını yerine getirmesi ile ilgili yazılımdır.
Uygulama yazılımı ise, muhasebe yazılımı, çizim yazılımı gibi, bilgisayarın belli bir uygulama alanında kullanılabilmesi için gerekli olan programlardır.

Bilgisayar tasarımı ve üretiminden, bilgisayar donanımı ile sistem yazılımının tasarımı ve üretimi anlaşılır. Uygulama yazılımı ise genellikle ayrı düşünülür ve yazılım üreticisinin işi olarak görülür. Gerek donanım ve sistem yazılımı, gerekse uygulama yazılımının tasarımında, üretiminde, kullanımında ve bakımında, bilgisayar mühendisi tasarımcı, yazılım mühendisi, veritabanı yöneticisi, sistem analisti, test mühendisi gibi ünvanlarla çalışabilir.


Twitter

Sosyal Ağlar

Paylaşın:

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün77
mod_vvisit_counterDün196
mod_vvisit_counterBu Hafta772
mod_vvisit_counterGeçen Hafta939
mod_vvisit_counterBu Ay2676
mod_vvisit_counterGeçen Ay4586
mod_vvisit_counterToplam339811
PATHWAY_MSG   Anasayfa
| + - | RTL - LTR