Hayalden Gerçeğe KURTBELİ

Çarşamba, 12 Mayıs 2010 20:57

Dile kolay tam 40 yıllık bir mücadelenin eseridir Kurtbeli Yolu. Kimine göre Hayal kimine göre ise efsane oldu bu yol. Ama gelin görün ki tarih 31.12.2009 gösterdiğinde Ulaştırma Bakanlığının oluru ile Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından merkezi Trabzon'da olan 10.Karayolları Bölge Müdürlüğüne bağlı olarak devlet karayolu statüsüne sokuldu ve artık köy yolu, yayla yolu konumundan çıkarak çok farklı bir hüviyet ve önem kazandı.

"Dağlar ne kadar ulu olursa olsun sonuçta yol üzerinden geçer" sözünü Erdem Ekşi Beyin makalesinde okuduğumda bir köşeye not etmiştim. Ne kadar güzel bir cümle değil mi? Ne kadar büyüklenirse büyüklensin o engin dağlar Alucralının azmi inancı karşısında tuz buz olur ki bu yol en güzel örneğidir. Yapılan ve kullanılan yollar bir milletin gelişmişliğini görmek için bakılan ilk kriterlerden biridir. Bu yolun mücadelesini ilk ateşleyen merhum Hacı Yunis Toker, merhum Hasan Tiryaki ve merhum Osman Tiryaki ağabeyleri yad edemeden geçemeyecem.

Bu değerli ağabeylerimiz bu yolun Alucra'yı Giresun'a Eğribel üzerinden değilde Kurtbeli yolu üzerinden sahil kesimine ulaştırmayı hedeflemişler bu uğurda da nice cefa çekmişlerdir. 1960'lı yılların koşulları ile günümüzü kıyaslamak mümkün değildir, bu değerli insanlar o zaman ki şartlarla bu yolun yapımı için çok büyük gayret içine girmiş yapabildikleri, güçlerinin yettiği kadar bu yolun yapımını savunmuşlardır. Nihayetinde o zamanki şartlarla yayla yolu olarak açılan bir patika yolunu güçde olsa açtırmışlardır.

Gelelim günümüze...

Bu yol için ilk kazmanın vurulması, dönemin KİT'lerden sorumlu Milletvekili olan Sayın Nurettin CANİKLİ ve Orman Bakanı Osman PEPE'nin Alucra Peksimet Tepesinde 2004 yılında yapılan Ekin Festivalinde çalışmaların başlayacağını orada bulunan halka müjdelemesi, yangın dönemi olarak bilinen yaz ayları sonrasında Orman Bakanlığının iş makineleri bu bölgeye getirerek çalışmaları hızlandıracaklarını ilan etmesiyle başlamış oldu.

İşte orda uzun yıllar sonra ilk defa zikredilen ve yeninden yol çalışmalarının yapılacağını öğrenndiğimiz Kurtbeli yolu, ilçe halkı tarafından büyük bir sevinçle ve heyecanla karşılandı. Bu yol Karadeniz'i Erzincan-Erzurum-Sivas istikametine dahası doğu bölgelerine bağlayacak en düzgün ve en kestirme yol olduğu için ticari önemide oldukça fazladır. Bu yol tam olarak bitirilip açıldığında tabiri caizse Karadenizden Doğuya açılan çok önemli bir kapı rolünü üstlenmiş olacaktır.

Şuanda komşu ilçelerimizden Suşehri'nde 4 banka şubesi ve özel hastane bulunuyorsa bunda İran Transit yolunun önemi çok büyüktür. Herşeyden önce bu yolun ekonomik boyutu ilçeye yatırım ve nüfus getirmiştir. Günümüzde insanlar ulaşımı kolay yerlere gitmeyi tercih etmektedir. İlçemizde açılan Yüksek Okulu tercih edecek öğrencilerde ulaşım engelini dikkate almakta, ulaşımı kolay olan yerleri tercih etmektedir. Kurtbeli yolu her yönüyle ilçemize büyük bir kazanç sağlayacaktır, bu sadece Alucra'ya değil bu yolu kullanacak olan Çamoluk, Yağlıdere ve Espiye içinde aynı şeyler söz konusudur.

Bu yolun bir başka önemi de Yaylacılık ve Yayla Turizimidir. İlçemize en uzak köylerden olan Tohumluk ve Çakrak köyleri keşfedilmeyi bekleyen, el değmemiş mükemmel doğası ile tam bir yayla merkezidir. Bunun yanında yaylacılığı hala devam ettiren Espiye ve Tirebolu gibi ilçe halkı bu bölgede yayla yaparak geçimleri sağlamaktadır. Bu yolun yapılması demek yaylacılığın gelişmesi ve bu yaylaları kullanan insanların ürünleri satmak ve ihtiyaçlarını gidermek için en yakın ilçe olan Alucra'ya gelmesi demektir.
Tatili Alucra'da yapan hemşehrilerimiz otoban misali bu yolla sahile geçecek ve Karadeniz otobanı ile gitmek istediği yere gidecektir.

Son olarak, böylesine önemli bir yolun yapılmasında öncülük eden değerli hemşehrimiz ve aynı zamanda vekilimiz Nurettin Canikli'ye teşekkürlerimizi sunarız. Bu ilçenin kaderi bence bu yol ile çok değişecektir. Allah bu yolun açılmasına, bu hale gelmesine vesile olan çaba sarf eden tüm emek sahibi kişilerden razı olsun, Hayalden Gerçeğe Kurtbeli Yolu ilçemize ve Giresunumuza hayırlı olsun...

Kadir BEKİROĞLU
Bu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir
12.05.2010

Twitter

Sosyal Ağlar

Paylaşın:

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün78
mod_vvisit_counterDün196
mod_vvisit_counterBu Hafta773
mod_vvisit_counterGeçen Hafta939
mod_vvisit_counterBu Ay2677
mod_vvisit_counterGeçen Ay4586
mod_vvisit_counterToplam339812
PATHWAY_MSG   AnasayfaKategori BloğuHayalden Gerçeğe KURTBELİ
| + - | RTL - LTR