Bir Başka Bakış Açısı

Çarşamba, 08 Aralık 2010 11:18 yönetici
Yazdır PDF
Merhaba değerli gönül dostlarım...

Bu fani dünyada insanın en büyük emeli mutlu olmak, hayatın tadını çıkarmak olsa gerek. Aksini iddia eden bu dünyaya kötü günler geçirmek, eza cefa çekmek isteyen çıkar mı? bilemem. Bütün bu didinmeler çırpınmalar bunun içindir. Acaba bunun da bir formulü var mıdır? Neler yapılmalı nelerden kaçınmalı ki insan hayatın tadını çıkarabilsin?

Hz. Ali şöyle der: "Nasıl Bakarsan Öylede Görürsün." Gözüne kara gözlük geçiren bir kimse çevresini beyaz, güzel, parlak gösteren bir gözlük takan kimse gibi sevimli güzel görmesi mümkün mü? Bu nasıl mümkün değilse güzel görmesini güzel düşünmesini bilmeyen insanın da hayattan tat alması mümkün olmaz.

İşte bu anlatmak istediğim cümlelerin özünü ne güzel söylemiş Bediüzzaman Hazretleri: "Güzel gören güzel düşünür, güzel düşünen hayatından lezzet alır." 

Hayattan lezzet almak, mutlu olmak aslında bu yukarda yazdığım cümlede gizli olamaz mı? Hayatın güzel olmasını istiyorsak güzel görmemiz, güzel düşünmemiz gerekmez mi? Peki içerisinde çirkinlikler, fenalıklar bulunan hayatı güzel görebilir mi? Aslında bunu olumsuzdan olumluya çevirmek için yine üstadın şu sözüne kulak verelim: "Güzel ve huzur vereni al, çirkin ve keder vereni bırak."

Bu ifadeyi aslında şu misalle açıklayabiliriz. Uzun bir yolculuğa çıkan iki kardeşten biri içerisinde çeşit çeşit güzelliklerle meyvelerin bulunduğu bahçeye girer. Fakat bahçede bakılmadığı için kenarda köşede bir kısım pislikler de bulunmaktadır. Bu kardeş o güzellikler, meyveler içerisinde nerede bir pislik, çöplük  varsa onlara yoğunlaşır ve bahçenin güzelliklerinden istifade edemeden orayı terk eder. Öteki kardeşte aynı bahçeye gelir, ama "Herşeyin iyisine bak" kuralıyla hareket edip çöplerle pisliklerle hiç uğraşmaz,iyi şeylerden güzel meyvelerden istifade edip bir güzel dinlenir yoluna devam eder.

Üstadın örneklerdirdiği bu hikayede bu bahçe toplumuzun hayatıdır. Bu hayatta iyiliklerle kötülükler, güzelliklerle çirkinlikler birlikte bulunur. Bunlar bu hayatın bir imtihan vesilesi olduğunu bilen insanlar için bir araçtır. Akıllı insan "Güzel ve huzur vereni al, çirkin ve keder vereni bırak" kaidesiyle hareket edip huzuru bulabilen kişidir.

Tabii bu herşeyden önce inanç, anlayış, düşünce, eğitim yani bakış açısı meselesidir. Çocuğu ölmüş üzüntülü bir anne herşeyi yaslı, evladı askerden gelen anne de herşeyi neşeli ve mutlu görür.  

İnsanın hayattan gerçek anlamda tat alabilmesi için iman gözlüğünü çıkarmaması lazım. "Ancak Allah'a inandığım zaman yaşadığımı anladım" diyor ünlü Rus edebiyatçı Tolstoy.

Bizim Alucra toplumunda ise maalesef olumsuza yönelik bir ivme kazanan durum söz konusu. Kimse hayatından memnun değil, kimse hayatını beğenmiyor, herkes birbirinden şikayetçi. Ne oldu bize diye sorgulayan kimse maalesef yok denecek kadar az. Zaten diyenlerinde ellerinden birşey gelmediği gibi ne etliye ne sütlüye karışan bir hal aldı toplumumuz!

Memleketimiz insanına güzel görecek güzel düşünecek bir yapı kazandırılırsa hem ilçemiz hem insanımız hem bu dünyamız hemde ahiretimiz açısından biz kazançlı çıkmış olacağız. Sosyolojik boyutları bir tarafa bunu birazda topluma yön veren önderler hal ve hareketleriyle kazandırabilir. Komşumuzun on hasletinden yedisi iyi üçü kötüyse biz o komşumuzun iyi yönleriyle ilişkilerimizi güçlendirmeli kötü olan o yönleride ıslah olması için yaradana dua etmeliyiz.

Aslında herşey bizim farklın bir bakış açısı kazanmamızla alakalı! Bu şucu bu bucu diyerek insanları bölerek birşey kazanamayacağımızı 1980'li yılları yaşayan bir milletin evlatları olarak bunu anlamış olmamız kanısındayız. Kimsenin mükemmel olmadığı şu dünyada kötü denen insanın bile mutlaka iyi bir huyu hasleti vardır biz bu kişinin kötü huylarını değilde o huyunu görebilirsek bu işi başarmışız demektir.

Allah bizleri Güzel görüp, güzel düşünen, güzel düşünenin de hayatından lezzet aldığı bir toplumun fertlerinden olmayı nasip etsin.(amin)

Son olarak her cuma namazında hutbede dinlediğimiz şu ayet bizlere toplum olarak güzel görmemiz güzel düşünmemiz bu hayattan lezzet almamız için örnek bir ayet değil midir?

ALLAH adaleti, iyilik yapmayı ve akrabaya yardım etmeyi emreder. Kötülükten, fenalıktan ve azgınlıktan ise sizi meneder. O, düşünüp tutasınız diye size öğüt verir.[Nahl Suresi 90.Ayet]

Sevgi ve Muhabbetlerimle..

Kadir BEKİROĞLU
07.12.2010
İstanbul
Son Güncelleme: Cuma, 22 Nisan 2011 11:27

Twitter

Sosyal Ağlar

Paylaşın:

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün78
mod_vvisit_counterDün196
mod_vvisit_counterBu Hafta773
mod_vvisit_counterGeçen Hafta939
mod_vvisit_counterBu Ay2677
mod_vvisit_counterGeçen Ay4586
mod_vvisit_counterToplam339812
PATHWAY_MSG   AnasayfaKategori BloğuBir Başka Bakış Açısı
| + - | RTL - LTR