Kültürel Mirasa Sahip Çıkılsın

Pazartesi, 31 Ocak 2011 23:21
Yazdır PDF
Alucra'da tarihi eserler denince ilk akla Kamışlı Kilisesi gelirdi. Şimdi gelin görünki kültürel miras olan bu kilise definecilerin tahribatından ilçemizde en fazla zarar görer eserlerin başında gelmekte.

Kamışlı Kilisesinin tarihi hakkında yaptığımız araştırmalar şöyle:

30 haneli Kamışlı Köyünde yaşayan
Rumlar buraya Gümüşhane ilimizin Torul ilçesi Sümüklü yaylasından 200 yıl önce göç etmiştir. Köydeki Kilise köyde yaşayan Rumlar tarafından 1880'li yıllarda yapılmış olup ve nüfus mübadelesine kadar ibadet yapılmasına hizmet vermiştir. Bu Kilise ilçemizde yaşayan Gayri Müslim tebanın önemli ibadet merkezlerinden birisidir.

Şimdi ise define avcıları tarafından bilinçsizce tahrip edilmiş olup iyice virane bir hal almıştır. Kamışlı'da yaşayan Rumlar ile çarşı merkezindeki Türkler iyi komşuluk içinde yaşamlarını sürdürmüştür. Birbirlerine ticareti ve zanaatı öğretip ilçenin birlik ve beraberliği için çok güzel komşuluk ilişkileri sergilemişlerdir.

Kilisenin son Papazı Yanis efendi, Alucra halkı tarafından sevilen sayılan ve sözü geçen bir kişiliktir. Gavur dağlarından doğan tarihi su harkını onararak, tekrar çalışır hale getirterek ilçenin su ihtiyacına büyük katkı sağlamıştır. Hark adıyla anılan 30 km uzunluktaki tarihi hark, hititler devrinden kalmadır. Ağyatak yaylasından ve yedi gözelerden çıkan su Unluk Vadisini takip ederek, Karabörk, Günügüzel(Allu), Açiçek (Davaha), Hacıllı, Kemallı ve Babapınar'a (Parah) kadar uzanır.

Günümüzde Turizm alanına verilen değer özelliklede İnanç Turizmine yapılan yatırımlardan ne geçmişte nede günümüzde ilçemiz en ufak bir katkı görmemiştir. Turan Bulutçu Meslek Yüksek Okulu açılışı için gelen Kültür Bakanımız Ertuğrul Günay'a bu konuda gerekli çalışmanın yapılması için destek istenmiş ama geçen süre içerisinde gerek Kültür Bakanlığından gerekse il Kültür Müdürlüğünden en ufak bir çalışma yapılmamıştır.

Alucralılar olarak bu tarihi eserin yeniden restore edilerek müze haline getirilmesi, inanç turizmi için gerekli kültürel çalışmaların yapılmasını talep ediyoruz.

Bu konu için gerek siyasilerimizden gerekse mülki idarecilerimizden bu restorasyonun yapılması için gerekli çalışmaların yapılmasını istiyoruz.

Kadir BEKİROĞLU
31.01.2011
İstanbul


Kilisenin Son Papazı ile alakalı küçük bir bilgi:

Nüfus mübadelesi başlayınca ilçe halkı çok sevdikleri Papaz Yanis Efendiye gel sen gitme müslüman ol burada kal diye teklifte bulunur. Yanis Efendi, gururlu bir kişidir. Sırf göç adına müslüman olmak istemez. Bir grup kasaba insanı Yanis Efendiyi Hanzarda(Topçam Mahallesi) saklamaya çalışır.


Bir süre burda saklanarak misafir olan Yanis Efendiyi istemeyen kişiler saklandığı yeri ilgili kişilere söyler.
Mübadele edilmesine karar verilir ve o zaman öküz arabası ile Giresun'a gönderilir. Hem kendisi hemde Alucra insanı Yanis Efendi için çok üzülür. Yanis Efendi dua eder yarabbi beni bu topraklardan çıkmama müsade verme canımı al der. Yolculuk yaptığı sırada Kanlıhan mevkiinde ayrılığın hüznü içinde yüreği vatan sevgisi içinde hastalanarak ölür. Bu gün bilinmeyen mezarı Kanlıhan'ın mevkiinde bir yerdedir, Yanis Efendi vatanında kalmanın sevinci ile edebi uykusuna dalmıştır.

Yanis Efendinin Gayri Müslim tebası üzerindeki etkisi nedeniyle Alucra'da bulunan hiç bir Rum isyana kalkışmamıştır. Rumları Alucralılar ile komşuluk ilişkisi isyana yöneltmemiştir.
 


 
Kaynak:
1-Cafer Yağcıoğlu
2-Hüseyin Uçar

Bu makalenin yazılmasında ve bilgilerin ulaşmasında yardımları esirgmeyen Erdem Ekşi'ye Teşekkür ederim.
Son Güncelleme: Cuma, 22 Nisan 2011 11:28

Twitter

Sosyal Ağlar

Paylaşın:

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün78
mod_vvisit_counterDün196
mod_vvisit_counterBu Hafta773
mod_vvisit_counterGeçen Hafta939
mod_vvisit_counterBu Ay2677
mod_vvisit_counterGeçen Ay4586
mod_vvisit_counterToplam339812
PATHWAY_MSG   AnasayfaKategori BloğuKültürel Mirasa Sahip Çıkılsın
| + - | RTL - LTR