SAP BW Nedir?

Yazdır PDF
bw_schema_cubeSAP'nin veri ambarı çözümünün adıdır Business Warehouse kısaca ise BW.  BW farklı iş ihtiyaçları doğrultusunda veri modelleme, entegrasyon, yönetim ve çeşitli sunum imkanları sunmaktadır. Kısaca tanımlarsak BW çok boyutlu bir veri ortamı, bir OLAP sunucusudur.OLAP’ın anlamı : Çevrimiçi Analitik İşleme (Online Analytical Processing), geniş çaplı iş veritabanlarını düzenlemek ve karar destek sistemini desteklemek için kullanılan bir teknolojidir. OLAP veritabanları bir veya daha fazla küpe ayrılmıştır ve her küp, size gereken Özet Tablo raporlarını ve Özet Grafik raporlarını oluşturmanın ve kullanmanın daha kolay olması için bir küp yöneticisi tarafından veri alma ve çözümleme şeklinize uyacak şekilde düzenlenmiş ve tasarlanmıştır.

SAP BW modülünde, SAP ait veri tabanına ulaşmanın yanı sıra, farklı veritabanlarında yeralan verilere de ulaşarak bunların BW ortamında birleştirilmesi ve işlem yapılması mümkündür.  Ayrıca dosya olarak işletim sisteminde tutulan veriler de uygun formatlarda sisteme entegre edilebilir.

BW ürünü ile müşterilerine raporlama ve analiz hizmetleri veren SAP, Business Objects’i de ürün yelpazesine katmış ve müşterilerine daha etkin yinetim araçları sunmaya başlamıştır. SAP Business Objects ürünü ise insan, bilgi ve işletme arasındaki bağlantıyı kurarak iş dünyasının çalışma biçimini yeniliyor. SAP BusinessObjects çözümleri şirketlere, günümüzün zorlu ekonomik koşullarında, tüm verileri ve iş süreçlerini entegre ederek finansal mükemmelliğe ulaşma ve stratejilere yön verme becerisi kazandırıyor.

SAP Sistemlerinden gelen Master ve Transactional Dataları ETL standartlarına göre BW sisteminde modelleyerek verilerden anlamlı raporlar üretecek ve ayrıca Integraded Planning, Strategic Enterprise Management ve Predictive Analysis gibi çok sayıda değişik raporlamaları yapabilmek mümkündür.

Twitter

Sosyal Ağlar

Paylaşın:

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün83
mod_vvisit_counterDün96
mod_vvisit_counterBu Hafta83
mod_vvisit_counterGeçen Hafta724
mod_vvisit_counterBu Ay2101
mod_vvisit_counterGeçen Ay4072
mod_vvisit_counterToplam343396
PATHWAY_MSG   AnasayfaSap BW Nedir
| + - | RTL - LTR