Sap / Erp Nedir?

Perşembe, 25 Mart 2010 19:05
Yazdır PDF
SAP Nedir?


SAP (Systems, Applications and Products in Data Processing), 1972 yılında beş eski IBM çalışanı tarafından Merkezi Almanya’nın Walldorf kentinde kuruldu. SAP Küçük ve orta ölçekli isletmelerden global sirkettelere kadar her buyulukteki işletmelerin taleplerini karşılamak üzere dizayn edilmiş olup her gün daha da zorlaşan rekabet ortamında, işletmeler için büyük avantaj taşımaktadır. SAP Genel olarak ERP sektöründe yer almaktadırlar ve güçlü bir ERP çözümüdür. SAP ve ERP eşanlamında kullanılmaktadır. SAP'nin ayrıca hastaneler, bankalar, ticaret firmaları gibi farklı endüstri alanları içinde özel çözümleri mevcuttur.

 
SAP R/3'deki "R" gerçek zamanlı ("Realtime") veri işleme özelliğini, 3 ise veritabanı, uygulama sunucusu ve istemciden oluşan üç seviyeli uygulama mimarisini simgeler. SAP R/3, RDBMS (Relational Database Management System-İlişkisel veri tabanı yönetim sistemi) Oracle, Microsoft SQL, Informix sunucularının artılarınıda kullanma imkanı vermiştir. SAP R/3 kendi içinde EDI(Electronic Data Interchange), Ofis yazılımlarını destekleyen arayüzü vardır. R/3 1992 yılında, R/2'nın ardından geliştirilmiştir ve pazara sunulmuştur. SAP tarafından geliştirilen diğer ürünler -APO (Advanced Planner and Optimizer)-BW (Business Information Warehouse)-CRM (Customer Relationship Management)-SRM (Supplier Relationship Management) vs olarak özetlenebilir.

Türkiye’de yaklaşık 20 bin kullanıcısı bulunan SAP, ERP pazarında dünyada olduğu gibi Türkiyede de lider konumdadır.

 

ERP Nedir?

ERP, "Enterprise Resource Planning" kelimelerinin kısaltmasıdır. Türkçeye genel olarak Kurumsal Kaynak Planlama olarak çevrilmektedir. ERP yazılımları, bir işletmenin, satıştan muhasebeye, üretimden insan kaynaklarına, envanterden CRM'e, aklımıza gelen tüm fonksiyonlarını kapsayan entegre bilgi sistemleridir.

ERP sistemlerini anlamak için karşıt veya alternatif yaklaşımı düşünmek yerinde olur. Bir işletmenin bilgi sistemleri ile olan ilişkisini düşünelim. Örneğin, firmamız muhasebe işlemleri için X muhasebe yazılım paketini kullanırken, insan kaynakları ve bordro için Y paketi, satış ve CRM için Z yazılım paketini kullanabilir. Bu yaklaşıma "best of breed" (türünün en iyisi) diyoruz.

ERP yaklaşımı ise bütünleşiktir. Firmanın tüm bölümleri entegre bir ERP sistemi kullanır. Her iki yaklaşımın da kendine göre avantaj ve dezavantajları vardır. Best-of-breed yaklaşımının avantajı, firmanın tek bir bilgi sistemine bağımlı olmayıp farklı tedarikçilerin yazılımlarının rekabetinden fayda elde etmesidir. Ancak bu yaklaşımın entegrasyon, aynı verinin tekrar tekrar işlenmesi, farklı departmanlardan gelen raporların birbirini tutmaması gibi dezavantajları vardır.

ERP yaklaşımında veri, tıpkı bir üretim işletmesine hammaddenin girip işlenerek ürün olarak çıkması gibi, firmaya girer, değişik departmanlarda işlenerek bilgiye dönüşür. ERP yaklaşımının avantajları arasında; bölümler arası entegrasyon ve iletişimi arttırması, tutarlı raporlama, endüstri bağımsızlığı sayılabilir. Bununla birlikte dezavantajları; tek üreticiye bağımlılık, ERP projelerinin kabarık bütçeli olması ve firma uyarlama (implementasyon) sürecinin zorluğu sayılabilir.

 

Hibrit çözümler de uyarlanabilir. Örneğin bir firma tüm bilgi işlem alyapısı için bir ERP sistemi kullanırken güvenlik kaygıları ile bordro sistemini ayrı bir insan kaynakları yazılımı ile takip edebilir. Ya da fazlası ile karmaşık olan müşteri yapısını bağımsız bir CRM yazılımı ile takip edebilir.

Özet

Rekabet ortamının çok zorlaştığı günümüzde firmalar varlıklarını korumak amacıyla yeni ve modern çözümlere yönelmektedirler.

Üretim yapan  firmalar, stoklardan maliyetlere kadar firmanın tüm işlerini koordine etmek, bir merkezden yönetmek amacıyla ERP sistemlerini kullanmayı düşünmektedirler.

Fakat ERP sistemlerinin sadece Türkiye’de değil dünyada da yaygın olarak kullanılmalarına karşın birçok şirkette sistemden beklenen verimin alınamadığı, hatta pek çok şirkette kullanılmasından vazgeçildiği, büyük yatırım harcamalarına rağmen ne yazık ki eski sisteme dönüldüğü görülmüştür.

ERP tarihi, başarı örnekleri kadar yanlış projelerle başarısız uygulamalarla da adını nadirende olsa duyurmaktadır. Bu başarısız uygulamaların en temel nedenleri yanlış proje yönetimi, yanlış danışmanlık tercihi ve süreçlerin iyi analiz edilememesidir. Bundan dolayıda çöpe giden bu ERP yatırımların maliyetleri de oldukça yüksektir.

Kadir BEKİROĞLU
BW/BO Danışmanı
Bu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir

Twitter

Sosyal Ağlar

Paylaşın:

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün83
mod_vvisit_counterDün96
mod_vvisit_counterBu Hafta83
mod_vvisit_counterGeçen Hafta724
mod_vvisit_counterBu Ay2101
mod_vvisit_counterGeçen Ay4072
mod_vvisit_counterToplam343396
PATHWAY_MSG   AnasayfaSap Erp Nedir
| + - | RTL - LTR