Sap HANA Nedir? Neden Önemli?

Yazdır PDF
sap-hana1SAP HANA in memory çalışan bir database’dir ve analiz uygulamalarında 3600x kat hız sağlamaktadır. Bu sistemin fiyatı 250GB x 4 yani 1TB veriyi analiz etmek için duyumlara göre tahmini 250.000$’dan başlamaktadır. 

 

HASSO + HANA = Speed

SAP, HANA ile ilgili yurtiçi ve yurtdışında inanılmaz bir pazarlama kampanyası yürütüyor. Peki neden In-Memory teknolojisi önemli. Bu teknolojisinin etkileri neler olabilir? Bu etkiler; SAP, Müşteriler, Database Üreticileri ve Danışmanlar için değişik etkiler oluşturacak gibi duruyor. Bu etkileri aşağıdaki gibi özetlemeye çalıştım.

Database(Veri Tabanı) Üreticileri İçin: İleriki zamanlarda konvansiyonel veri tabanlarının yerini In-Memory teknolojilerinin alacağını varsayarsak en büyük etkisi üreticilere olacaktır. Oracle, IBM DB2 veya Microsoft SQL yerini transactional veri yönetimi için HANA’ya bırakacak ve gelirlerinde ciddi düşüşler oluşacak.

sap-hanaMüşteriler ve Danışmanlar İçin: HANA Kasım 2011 üzerinde SAP BW sistemi üzerinde çalışabileceği duyuruldu. Bu gelişme ile BW ile yapılacak raporlamaların hızı inanılmaz noktalara gelecek. Ancak BW sistemleri üzerine şöyle bir etkisi de olabilir. Örneğin ERP sistemim HANA’da üzerinde çalışıyorsa eğer, analitik raporlama için BW sistemine ihtiyac duyulmayabilir. Ancak birkaç sistemden veri çekilip konsolide edilerek raporlanması durumunda BW sistemleri üzerinde rapor çekmek daha mantıklı duruyor. Tüm bunlarla birlikte Danışmanlar (BI ve Basis Danışmanları) için yeni bir teknoloji geldi. Bununla birlikte yeni öğrenilmesi gereken konular ortaya çıktı.

Müşteriler İçin: Tüm bunlarla beraber bu kadar hızlı raporlama yapılabilen bir ortamda kurumlar için çıkabilecek senaryolar hayal gücü ile sınırlı olmakta. Özellikle nihai tüketici ile direkt ilişki içerisinde olan kurumlar (mesela FMCG – Fast Moving Consumer Goods sektöründe) için çok farklı senaryolar oluşabilir. Yani kısa sureli analizlere sonucunda müşteri ile etkileşime geçebilecek senaryolar için inanılmaz bir teknoloji.

SAP İçin: HANA fiyatı ile başlangıç seviyesi için bile ciddi maliyetlere katlanılması gerekiyor. SAP için iyi bir gelir kaynağı olacak. Başlangıç seviyesi için (256 GB veri için) 250.000 $ maliyetten söz edilmekte. (Sadece duyum) Yanlız şunuda hatırlatmakta fayda var. HANA veriyi sıkıştırarak tutyor.Böylece veri büyüklüğü normalden 4 ila 1o kat daha az yer tutuyor. Böylece 400 GB’lık bir veri HANA sistemi üzerinde 40GB ya 100GB olarak tutulmakta.
Ayrıca birçok veri tabanı üreticisi aynı zamanda değişik alanlarda kendisini rakibi ( Oracle, Microsoft ya da iBM gibi). Birçok projede rakiplerinin veri tabanlarını kullanırken bu teknoloji ile artık kullanmasına gerek kalmayacak

Müşteriler İçin: HANA ile müşteriler açısından veri tabanı bakımlarından kaynaklanan maliyetlerde bir azalış olmasını bekliyorum. Bunun nedeni SAP’nin yıllık olarak kestiği maintance (bakım) faturlarında veritabanı için ödenen ücretin düşeceğini umuyorum.

SAPSapphire

sap-hana2

sap-hana3

 

SAPSapphire1
Kaynak ve Tavsiye Edilen Bilgi Alınabilecek Siteler:


Sap.info

Experiencesaphana

Sap Hana  Powered

informationweek


Mehmet Targun

 

Twitter

Sosyal Ağlar

Paylaşın:

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün83
mod_vvisit_counterDün96
mod_vvisit_counterBu Hafta83
mod_vvisit_counterGeçen Hafta724
mod_vvisit_counterBu Ay2101
mod_vvisit_counterGeçen Ay4072
mod_vvisit_counterToplam343396
PATHWAY_MSG   AnasayfaSap Hana
| + - | RTL - LTR